BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI YAKLAŞIMDA YEME BOZUKLUKLARINA MÜDEHALE

Yeme bozuklukları, önemli psikolojik ve fiziksel hasar bırakan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavi süreci hem danışan hem de terapist için zorlayıcıdır. Bilişsel davranışçı terapi yeme bozuklukları için en çok araştırılmış ve desteklenmiş bir müdahale yöntemlerine sahiptir. CBT-E gelişmiş bilişsel davranış terapi olarak düşülmektedir ve yeme bozuklukları için en etkili tedavilerden biridir.Anoreksiya nervoza, bulimia nervoza, kanatlı yeme bozukluğu ve diğer benzer durumlar dahil olmak üzere tüm yeme bozukluğu formları için geliştirilmiştir.  CBT-E oldukça kişiselleştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Terapist, tedavi gören kişinin tam yeme problemine uyması için CBT-E’nin özel bir form oluşturur. CBT-E’nin dört aşaması vardır. Birinci Aşama, odak noktası, kişinin yeme problemini karşılıklı olarak anlama ve ona yeme alışkanlıklarını değiştirme ve dengeleme konusunda yardım etmektir. Kişiselleştirilmiş eğitime ve ağırlıkla ilgili endişelerin ele alınmasına da vurgu yapılmaktadır. Kısa ikinci aşamada, ilerleme sistematik olarak gözden geçirilir ve tedavinin ana gövdesi için planlar yapılır. Üçüncü Aşama, kişinin yeme sorununu sürdüren süreçlere odaklanan haftalık seanslardan oluşur. Genellikle bu, şekillendirme ve yemek yeme ile ilgili endişelerin giderilmesini içerir; günlük olaylarla ve ruh halleriyle ilgilenme yeteneğinin arttırılması ve aşırı diyet kısıtlamasının ele alınması. Genel olarak tedavi sona erdikten birkaç ay sonra bir inceleme oturumu yapılır. İlerlemenin gözden geçirilmesi ve kalan veya ortaya çıkan sorunların ele alınması için bir fırsat sağlar. CBT-E’nin bu kısmında kilo geri kazanımı yeme bozukluğu psikopatolojisine değinmektedir. Kilo almaya başlamadan önce, hastalar ve terapistler bu tedavinin ilk haftalarını bu değişimin nedenlerini ve aleyhine düşünerek dikkatlice geçirirler. CBT-E’deki amaç, hastaların kendileri, bu kararın kendilerine dayamak yerine, kilo almaya karar vermeleridir. Kilonun geri kazanılmasının son basamağında hasta, kilosunu korumada başarılı olur.

Modülün hedefleri:
  • Yeme Bozukluklarının Bilişsel Modelde Açıklanması
  • Yeme Bozuklukları Tanımlaması
  • Yeme Davranışı ve Yeni Davranış Oluşturulması
  • Yeme Davranışı Tespiti
  • Açlık, Duygusal Açlık ve Aşerme İle Baş Etme
  • Yeme Günlüğü Oluşturma

Kesin Kayıt Yaptırmak İsteyenler:

Katılımcıların, eğitime katılmak için  eğitimlerimiz bölümünden başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru formunun doldurulmasının ardından ödeme bilgileri mail ile gönderilecektir. Ön kayıt bedelini havale etmeniz durumunda kaydınız kesinleştirilecektir.

*Eğitimden bir hafta önceki iptallerde ön kayıt ücreti iade edilmemektedir.

**Kesin kayıt yaptıran öğrenci katılımcıların öğrenci belgelerinin , mezun katılımcıların ise diplomalarının fotokopileri veya e-posta yoluyla pdf’leri kurumumuzca talep edilmektedir.

Eğitim uygulamalıdır. Eğitim içeriği teorinin yanı sıra yaşantısal deneyim de kazandıracak şekilde geliştirilmiştir.

Eğitimde kullanılan içerikler kitapçık halinde basılı olarak verilmektedir.

Ücret1000 ₺ (BDT eğitimi almış veya alıyor olan kişilere 800 ₺)
EğitmenDoç. Dr. Itır Tarı Cömert
Tarih ve Saat22-23 OCAK 2022
Eğitim YeriZOOM Meeting – Online
Katılımcı ÖzellikleriEğitime yalnız psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları ile 3. ve 4. sınıf öğrencileri katılabilir.
SertifikasyonEğitim sonrasında katılımcılara Psikoloji Akademisi ve TORUSAD onaylı “Uygulayıcı Sertifikası” düzenlenecektir.
BAŞVUR