Çift / İlişki Terapisi Nedir ?

Çift terapisi olarak adlandırılan terapi yöntemi çiftlerin arasında oluşan ve kısır döngüye girerek karar verilemeyen problemlerin konuşulduğu terapi şeklidir. Her çiftin birbirleri ile olan diyalogları muhteşem değildir. İllaki belirli konularda anlaşamama ve kavga durumları meydana gelebilir. Böyle durumların sürekli olarak devam etmesi ve kavga durumlarının tekrarlanması da ilişkiyi kötü yönde etkileyen faktörlerden biridir. İlişki terapisi sırasında da bu sorunlar ele alınır ve iki taraf da detaylıca dinlenir. Burada psikologun görevi çiftin doğru yolu bulması ve anlaşmasını sağlamasıdır. 

 • Çift terapisi sırasında tarafların ilişkideki rolu, görevi ve davranışları da olumlu yönde değişir. 
 • Birçok kişi çift terapisi sırasında psikologu hakem gibi görse de durum bu şekilde değildir. Aksine terapist tarafların sorunlarını ortaya çıkarır ve yok etmeyi amaçlar. 
 • İlişki terapisti sayesinde birçok çift, ilişkilerini ayrılık veya boşanma aşamasından geri döndürüyor. 

Çift / İlişki Terapisi Nasıl Yapılır?

Çift terapisi içerisinde farklı teknikleri barındıran yöntemlerden biridir. Buradaki amaç çiftin arasındaki anlaşmazlık yaratan durumları ortadan kaldırmaktır. Zorlu bir süreç olduğu için iki tarafında fedakarlık yapması gerekir. Çünkü çiftin arasındaki sorunlar ortaya dökülerek derinlemesine incelenir ve olumlu bir sonuca varmak için çabalanır. Bu sırada ilişki terapisti de çiftin arasında hakemlik yapmak yerine sorun çıkmasını engeller ve rahatsızlık duruylan durumla çözüm üretir. 

Ayrıca bu terapi sırasında her seansta iki tarafın da katılımı gereklidir. Çünkü ortaya dökülen problemler bir arada tartışılarak çözüm yolu bulunur. Bu şekilde de çiftin arasındaki sorunlar çözülür ve ilişki daha sağlam temellere oturtulur. 

Çift / İlişki Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Çift terapisi almak isteyen ama çekinen birçok kişi var. Bu terapiyi almadan önce olumlu yönlerini bilmekte de fayda vardır. Çünkü ilişki terapisti konu hakkında detaylı bilgiye sahip olduğu zaman taraflar arasında çözüm odaklı hareket eder ve taraf tutmaz. Bu sayede de ortadaki sorun seans seans çözülerek ilişkiye zarar veren unsurlar ortadan kalkar. 

Çift terapisi sırasında çözülen ve tarafların birbirlerine tekrardan bağlanmasını sağlayan faydalar şu şekilde sıralanır;

 • Bilinçli veya bilinçsiz ihtiyaçlar fark edilir
 • Taraflar birbirlerini daha iyi ve net şekilde anlar
 • Çözüm odaklı konuşmalar yapılır ve sorunlar büyümeden ortadan kaldırılır
 • Sorunlarla başa çıkmak için daha çok çaba harcarlar

Çift / İlişki Terapisi Kimlere Uygulanmalı?

Adından da anlaşılacağı gibi çift terapisi sadece çiftlere uygulanmalıdır. Her terapi uygulamasının belirli teknikleri vardır. Bu nedenle de çift terapisinin de kendine göre teknikleri bulunuyor diyebiliriz. Peki çift terapisini kimler almalıdır? Genel olarak sorunları olan çiftler, evlilik öncesindeki çiftler, boşanma ve aldatma gibi durumlarda çift terapisi tavsiye edilir. Ayrıca evlilik dışı ilişki, madde ve alkol bağımlılığı gibi durumlarda da çift terapisi alınması öneriliyor. Çünkü bu tip durumlarda evlilik büyük zarar görür ve düzeltilemez hatalar yapılabilir. 

Çift / İlişki Terapisinin Yöntemleri Nelerdir?

Çift terapisti de kendine özel terapi yöntemleri bulunan alanlardan bir tanesidir. Bireysel terapi, ergen terapisi ve çocuk terapisi gibi ilişki terapistinin de taraflara uyguladığı yöntemler sadece bu alanda kullanılır. Bu terapi yöntemleri arasında şu teknikler yer alıyor.

 • Bilişsel davranışçı çift terapisi
 • Çözüm odaklı çift terapisi
 • Gottman çift terapisi
 • Sistematik çift terapisi

Gibi teknikler örnek olarak verilebilir. Bu tekniklerdeki ortak amaç ise çiftin sorunlarını çözmeye ve ortadan kaldırmaya yöneliktir. Ayrıca çift terapisine giden birçok çiftin birbirlerini anlamaları da daha kolay bir hale gelmiştir diyebiliriz. 

Etiketler :

Blog

Paylaş :

6-7 NİSAN 2024

Doç. Dr.

Itır Tarı Cömert

21.000,00 TL

23.500,00 TL

1-2 Haziran

Uzm. Kl. Psk.

Pınar Gümüş Sarı

1.200₺ TL

25-26 Mayıs 2024

Uzm. Kl. Psk.

Pınar Gümüş Sarı

1.200₺ TL

29-30 Haziran 11:00-17:00

Uzm. Kl. Psk.

Pınar Gümüş Sarı

1.200₺ TL

info@psikolojiakademisi.com

HİSSETMEK

Kendiniz ve tercihleriniz hakkında birkaç soruyu yanıtlayın, biz de size tüm hedeflerinize ve ihtiyaçlara en uygun terapisti bulmanızda yardımcı olalım