Ergen Terapisi Nedir ?

Ergen terapisi olarak adlandırılan terapide odak nokta ergenlik çağındaki bireylerin istekleri ve düşüncelidir. Ergenlik çağına gelmiş 12 ve 20 yaş arasındaki kişiler ergen olarak nitelendirilir. Kendilerini tanımlama, anlama ve istekleri konusunda kafaları karışık olabilecek düşüncelerle dolu olan ergen kişilerin bir psikologa ihtiyacı olabilir. Özellikle de aile ve çevre sorunları olan kişilerin psikologlar ile görüşmesi gereklidir. Çünkü dışarıya kendini ifade etmek isteyen fakat bunu başaramayan birçok ergen birey vardır. 

 • Terapilerin odak noktası ergen bireylerin kendilerini daha iyi ifade etmeleri, özgüven sorunlarından kurtulmaları ve yaşadıkları zorluklara karşı farklı bakış açıları geliştirmedir. 
 • Aile ve çevre sorunları yaşayan ergenlerin de psikolog yardımı almaları dışarıya karşı olan önyargılarını yıkmaya yardımcı olacaktır. 
 • Bu dönemdeki bireyler için ergen terapisi, gelecek için oldukça önemli faktörlerden biri haline gelebilir. 

Ergenlik Nedir?

Ergenlik olarak adlandırılan dönem ön ergenlik, orta ve ileri ergenlik olarak üç çeşide ayrılır. 12 ila 20 yaş arasındaki bireylerde görülen bu dönem oldukça karmaşık geçebilir. Fiziksel, duygusal ve bilişsel değişimlerin hızlandığı bu dönemde bireylerde hal ve hareket değişimi görülür. Yetişkinliğe geçiş yapılan dönemde kaygı, endişe ve korku duyguları da artış göstererek kişinin değişimine yol açabilir. Bu tür durumlar için de ergen terapisi adı altında bireyler, korku ve kaygı duydukları durumları dile getirerek çözüm arayışına girebilirler. 

Ayrıca ergenliğin ortaya çıkışı ile birlikte fiziksel büyüme de hızlanır. Bireylerde görülen korku, endişe, öfke ve kaygı duyguları da tüm bu etkenlerle birleşerek ortaya farklı durumla çıkarabiliyor. Bu nedenle de ihtiyacı olan her bireyin ergen terapisi alarak rahatlama, duygu ve düşüncelerini nasıl yönlendireceğini öğrenmelidir. 

Ergen Terapisti Kaç Yaş Aralığını Kapsar

Elbette terapi sırasında psikologun doğru bir yol izleyebilmesi için karşısındaki kişinin yaş aralığı da önemlidir. Ergen terapisi adı altında yapılan terapiler belirli yaş aralıklarına sahip kişiler ile birlikte yapılır. Bu nedenle de ergen terapisinde sadece 12 ila 20 yaş aralığındaki ergen bireylerle terapi yapılıyor. 

Terapilerde uygulanan teknikler yaş aralıklarına özel şekilde planlanır. Bu nedenle de uygulanan tekniklerin sadece 12 ila 20 yaş aralıklarındaki kişilere özel olmalıdır. Böylece ergen bireye daha rahat ve kolay bir şekilde psikologlar yolu ile ulaşılabiliyor. 

Ergen Terapisi Sırasında Beklenen Olumlu Sonuçlar

Ergen terapisi uzun dönemli yöntemlerden bir tanesidir. Yani ergen bireyde görülecek olan olumlu davranışlar uzun dönemde fark edilecektir diyebiliriz. Çünkü ergenlik dönemi oldukça uzun bir süreyi kapsar. Bu nedenle de kişinin uzun bir süre psikolog ile terapiye devam ederek olumlu sonuçlar görmesi gerekir. Genel olarak da ergen terapisi sırasında beklenen olumlu sonuçlar şu şekilde belirtilir;

 • Davranış değişikliği
 • Duygusal değişim kontrolü
 • Özgüven artışı
 • Sorun çözme becerisi

Ergenlik Döneminde Yaşanan Problemler

Ergenlik döneminin gelmesi ile birlikte ergen bireylerde fiziksel ve duygusal değişimlerin görülmesi normaldir. Devamlı olarak duygu karmaşası içerisinde olan ergenler, çevrelerine ve akranlarına karşı farklı tavırlar sergileyebilirler. Hatta bu davranışlar birçok ergen bireyin sorunlar yaşamasına ve sık duygu değişimleri geçirmesine de sebebiyet verebilir. Çevremizde sık sık rastladığımız durumlardan biri olduğu için de ergen terapisi konusunun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyoruz. Gelin ergenlik döneminde yaşanan problemlere bir göz atalım. 

 • Aile ve arkadaşlık ilişkilerinde sorunlar
 • Stres ve kaygı
 • Özgüven problemleri
 • Cinsel kimlik sorunları
 • Sosyal kaygı sorunu
 • Panik atak sorunları
 • Uyku sorunları
 • Dikkat eksikliği 

Etiketler :

Blog

Paylaş :

6-7 NİSAN 2024

Doç. Dr.

Itır Tarı Cömert

21.000,00 TL

23.500,00 TL

1-2 Haziran

Uzm. Kl. Psk.

Pınar Gümüş Sarı

1.200₺ TL

25-26 Mayıs 2024

Uzm. Kl. Psk.

Pınar Gümüş Sarı

1.200₺ TL

29-30 Haziran 11:00-17:00

Uzm. Kl. Psk.

Pınar Gümüş Sarı

1.200₺ TL

info@psikolojiakademisi.com

HİSSETMEK

Kendiniz ve tercihleriniz hakkında birkaç soruyu yanıtlayın, biz de size tüm hedeflerinize ve ihtiyaçlara en uygun terapisti bulmanızda yardımcı olalım